Objawy POChP. Jak ich nie przeoczyć?

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to poważna choroba układu oddechowego, która przez długi czas może nie dawać żadnych wyraźnych objawów. W zaawansowanym stadium choroba mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie, często prowadząc do uzależnienia się od pomocy innych, zmuszając do przerwania pracy zawodowej, a nawet skutkując inwalidztwem i przedwczesną śmiercią. Wczesne zdiagnozowanie choroby daje szansę na złagodzenie dolegliwości, stąd ważne jest, aby umieć rozpoznać pierwsze objawy POChP. Omawiamy je w naszym artykule.

Co warto wiedzieć o POChP?

POChP to choroba wywołana stanem zapalnym w układzie oddechowym, który jest efektem długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak dym tytoniowy, pyły, gazy czy zanieczyszczenie powietrza. Choroba powoduje nieodwracalne uszkodzenie dróg oddechowych i pęcherzyków płucnych, prowadząc do postępującego niedotlenienia organizmu i narastających trudności z oddychaniem.

POChP jest chorobą cywilizacyjną, występującą u osób obu płci i wszystkich ras. Szacuje się, że na całym świecie choruje około 380 milionów ludzi, z czego w Polsce jest to około 2 milionów osób.

To warto zapamiętać:

Według Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku POChP stanie się trzecią najczęstszą przyczyną umieralności.

POChP może współwystępować z innymi schorzeniami, takimi jak osteoporoza, rak płuc, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Kto choruje na POChP?

Choć Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest powszechnie kojarzona z używaniem wyrobów tytoniowych, to grupę ryzyka tworzą nie tylko palacze np. papierosów. Coraz poważniejszym czynnikiem ryzyka POChP jest zanieczyszczenie powietrza, w szczególności pyły zawieszone tworzące zjawisko smogu.

Ryzyko zachorowania na POChP jest wyższe u przedstawicieli specyficznych zawodów, narażonych na wdychanie pyłów czy oparów chemicznych w swoim środowisku pracy. Można tutaj wskazać na takie profesje jak: górnik, hutnik, operator maszyn budowlanych, mechanik samochodowy, kosmetyczka, fryzjer, rolnik czy sprzątaczka.

W celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na POChP, zaleca się przede wszystkim:

  • Rzucenie nałogu tytoniowego, w tym unikanie palenia biernego;
  • Stosowanie środków ochrony osobistej, takich jak maseczki przeciwpyłowe, a w sezonie grzewczym także maski antysmogowe.

Pierwsze objawy POChP

Specyfiką POChP jest to, że choroba może się przez długi czas rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dając tylko skąpe, nieswoiste objawy. Wiele osób z grup ryzyka POChP lekceważy pierwsze symptomy sugerujące konieczność skonsultowania się z lekarzem.

Do podstawowych objawów, które wyraźnie wskazują na problem w układzie oddechowym, potencjalnie także na POChP, zaliczymy:

  • Przewlekły kaszel– kaszel towarzyszący POChP nie ma charakteru napadowego, może pojawiać się rano, wieczorem, jak i utrzymywać w ciągu dnia, nasilając się pod wpływem czynników drażniących, takich jak dym tytoniowy, pył czy kurz.
  • Duszność– może występować zarówno podczas wysiłku fizycznego, jak i w fazie spoczynkowej, a nawet w czasie snu. Tego objawu nie wolno lekceważyć!
  • Odkrztuszanie plwociny– czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze.
  • Obniżoną tolerancję wysiłku– czyli szybkie męczenie się, pojawianie się zadyszki nawet przy umiarkowanym wysiłku fizycznym, a w zaawansowanym stadium choroby także trudności z wykonywaniem prostych czynności, takich jak ubieranie się, mycie, przygotowanie posiłku czy wchodzenie po schodach.

Więcej o objawach POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.

Co robić, gdy zauważasz u siebie objawy POChP?

W takiej sytuacji nie zwlekaj z umówieniem się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Opowiedz mu o swoich objawach i ewentualnych czynnikach ryzyka. Lekarz przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe i podejmie decyzję, czy wskazane jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

W celu zdiagnozowania lub wykluczenia POChP przeprowadza się szereg specjalistycznych badań, na czele ze spirometrią – jest to nieinwazyjne badanie, które polega m.in. na wdmuchiwaniu powietrza do aparatu spirometrycznego.

Leczenie

POChP nie można wyleczyć, ponieważ powoduje nieodwracalne zmiany w układzie oddechowym. Choroba poddaje się jednak leczeniu i profilaktyce. Odpowiednio dobrana terapia ma na celu złagodzenie objawów POChP i tym samym danie choremu szansy na zachowanie samodzielności i utrzymanie relatywnie dobrego komfortu życia.

Photo of author

Norbert